فیزیوتراپی در سرطان استخوان

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. فیزیوتراپی در سرطان استخوان
فیزیوتراپی در سرطان استخوان

فیزیوتراپی در سرطان استخوان

استئوسارکوم یک تومور سرطانی در استخوان است. به طور خاص، یک نئوپلاسم بدخیم تهاجمی که از سلول‌های تبدیل‌شده اولیه با منشاء مزانشیمی (و در نتیجه سارکوم) ایجاد می‌شود و تمایز استئوبلاستی را نشان می‌دهد و استوئید بدخیم تولید می‌کند. این شایع ترین شکل بافت شناسی سرطان اولیه استخوان است. این بیماری در کودکان و بزرگسالان جوان شایع‌تر است. استئوسارکوم یک شکل کشنده از سرطان اسکلتی عضلانی است که معمولاً باعث مرگ بیماران در اثر بیماری متاستاتیک ریوی می‌شود. بیشتر استئوسارکوم ها به صورت ضایعات منفرد در نواحی با رشد سریع استخوان های بلند کودکان ایجاد می شوند. نوجوانان شایع ترین گروه سنی مبتلا هستند، اما استئوسارکوم می تواند در هر سنی ایجاد شود. در کودکان و بزرگسالان جوان، استئوسارکوم معمولاً در مناطقی که استخوان به سرعت در حال رشد است، مانند نزدیک انتهای استخوان های پا یا بازو شروع می شود:

• اکثر تومورها در استخوان های اطراف زانو، یا در دیستال فمور (قسمت پایین استخوان ران) یا درشت نی پروگزیمال (قسمت فوقانی استخوان ساق پا) ایجاد می شوند.

• استخوان بازو نزدیک به شانه ( پروگزیمال هومروس ) شایع ترین محل بعدی است.

با این حال، استئوسارکوم می تواند در هر استخوانی، از جمله استخوان های لگن (لگن)، شانه، و فک ایجاد شود. این امر به ویژه در افراد مسن صادق است.

فیزیوتراپی در سرطان استخوان و برای توانبخشی بیماران پس از درمان های سرطان استخوان امری ضروری است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سام در اختیاریه ارائه می شود.

علائم سرطان استخوان

بسیاری از بیماران ابتدا از دردی شکایت می کنند که ممکن است در شب بدتر شود و ممکن است برای مدتی رخ داده باشد. همچنین، نوجوانانی که در ورزش فعال هستند، از درد در قسمت تحتانی استخوان ران، درست زیر زانو یا ناحیه شانه شکایت دارند.

اگر تومور بزرگ باشد، می تواند به صورت تورم ظاهر شود. گاهی اوقات شکستگی ناگهانی استخوان اولین علامت است زیرا استخوان آسیب دیده به اندازه استخوان های عادی قوی نیست و ممکن است با ترومای جزئی (شکستگی پاتولوژیک) شکسته شود. 

فیزیوتراپی در سرطان استخوان

جراحی و پرتو درمانی ، درمان انتخابی در انواع سرطان استخوان است. اگرچه حدود 90 درصد از بیماران می توانند جراحی نجات اندام را انجام دهند، عوارض، به ویژه عفونت، شل شدن پروتز و عدم اتصال، یا عود موضعی تومور ممکن است باعث نیاز به جراحی بیشتر یا قطع عضو شود.

مداخلات فیزیوتراپی شامل آموزش تحرک اولیه پس از جراحی، ترمیم قدرت و استقامت، کنترل درد و آموزش اعضای خانواده در کمک به بیماران با تحرک محدود خواهد بود.

فیزیوتراپیست ها به اصلاح اختلالات تعادل و هماهنگی کمک می کنند، توصیه هایی را برای اصلاحات خانگی ارائه می کنند که استقلال بیمار را افزایش می دهد، و به اعضای خانواده آموزش می دهند تا به بیمار کمک کنند و بتوانند به طور مستقل عمل کند. علاوه بر این، فیزیوتراپیست ها به بیمار در زمینه مدیریت استامپ و آموزش پروتز برای بیمارانی که تحت قطع عضو هستند آموزش می دهند.

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سرطان استخوان – توانبخشی پس از درمان سرطان – توانبخشی پس از جراحی سرطان – فیزیوتراپی در توانبخشی مبتلایان به سرطان – مرکز فیزیوتراپی در اختیاریه