تمرینات ورزشی در مبتلایان به سرطان

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. تمرینات ورزشی در مبتلایان به سرطان
تمرینات ورزشی در مبتلایان به سرطان

تمرینات ورزشی در مبتلایان به سرطان

در فیزیوتراپی سام، یک ارزیابی فیزیکی جامع و بررسی تاریخچه سلامتی جهت میزان، شدت و مدت زمان ورزش مناسب برای جایی که شما از نظر احساسی و جسمی هستید را تعیین کننده برنامه خاصی ورزشی برای شما میباشد که شامل اجزای زیر است:

تمرینات ورزشی در مبتلایان به سرطان

تمرینات تنفسی – ممکن است در طول یا بعد از درمان سرطان دچار تنگی نفس یا مشکل در تنفس شوید. این ممکن است ایده ورزش را غیر جذاب و کاملاً چالش برانگیز کند. تمرینات تنفسی می تواند به بهبود استقامت شما و همچنین بهبود جریان لنفاوی و به حداقل رساندن خطر ابتلا به لنف ادم کمک کند. تمرینات تنفسی همراه با آرامش، مدیتیشن و تمرکز حواس نیز می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.
کشش – پس از جراحی سرطان، بازسازی و یا پرتودرمانی ممکن است متوجه سفتی و مشکل در حرکت در ناحیه آسیب دیده شوید. دامنه خاصی از تمرینات حرکتی و کشش منظم می تواند انعطاف پذیری و همچنین وضعیت شما را بهبود بخشد. عدم تعادل عضلانی ممکن است به وضعیت نامناسب بدن کمک کند و در نهایت منجر به درد، انحطاط مفصل و آسیب شود. حرکات کششی باعث افزایش جریان خون و اکسیژن به ماهیچه ها و تسریع بهبودی می شود. بازیابی دامنه کامل حرکت و شناسایی و اصلاح عدم تعادل عضلانی با ترکیب مناسب تمرینات قدرتی و کششی که توسط متخصص فیزیوتراپی و ورزش سرطان شما تجویز شده است، مهم است.

تمرینات تعادلی – از دست دادن تعادل می تواند یکی از عوارض جانبی سرطان و درمان آن باشد. نوروپاتی محیطی ممکن است باعث شود که شما گزگز، بی حسی و یا درد را در پاهای خود تجربه کنید که می تواند خطر افتادن شما را به دلیل چالش های تعادلی افزایش دهد. تمرینات تعادلی می تواند به شما کمک کند عملکرد و تحرک مورد نیاز خود را برای بازگشت ایمن به فعالیت های روزانه خود بازیابی کنید. حفظ تعادل خوب همچنین به جلوگیری از صدمات و زمین خوردن کمک می کند.

سایر تمرینات ورزشی در مبتلایان به سرطان

ورزش های قلبی عروقی – شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است بر قلب و ریه های شما تأثیر منفی بگذارد. ورزش قلبی عروقی قلب و ریه های شما را تقویت می کند و می تواند خستگی شما را در طول درمان و بعد از آن کاهش دهد. همچنین به شما کمک می کند کالری بسوزانید و به کاهش وزنی که ممکن است از درمان سرطان اضافه کرده اید کمک کند.

تمرینات قدرتی – از دست دادن عضله یا کاشکسی سرطان اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در طول درمان سرطان و بهبودی یا پس از درمان طولانی مدت سرطان فعالیت کمتری داشته باشد. برخی درمان ها نیز ممکن است باعث ضعف عضلانی و افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان شوند. تمرینات قدرتی یا تمرینات مقاومتی به شما کمک می کند تا عضلات قوی داشته باشید و خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهید. افزایش توده عضلانی بدون چربی همچنین می‌تواند تعادل شما را بهبود بخشد، خستگی را کاهش دهد، انجام فعالیت‌های روزانه را آسان‌تر کند و میزان متابولیسم پایه شما (میزان کالری که در روز می‌سوزانید) را افزایش دهد. همچنین می‌تواند به مبارزه با پوکی استخوان، ضعیف شدن استخوان‌ها که برخی درمان‌های سرطان می‌تواند باعث شود، کمک کند.

در صورت داشتن عوارض جانبی سرطان یا درمان آن، رعایت احتیاطات هنگام ورزش بسیار مهم است. اگر شمارش خون شما پایین است، ممکن است خطر خونریزی، کبودی و عفونت را افزایش دهد. در این مواقع، به دلیل افزایش خطر عفونت، بهتر است از مکان‌های شلوغ و همچنین استخرهای عمومی، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها اجتناب کنید.

اگر در 24 تا 26 ساعت گذشته استفراغ یا اسهال داشته اید، باید از ورزش اجتناب کنید و استراحت، هیدراتاسیون و تکمیل الکترولیت های خود را انتخاب کنید.

یک متخصص ورزش سرطان اطمینان حاصل می کند که با توجه به احساسی که در هر روز دارید، به آرامی و ایمن پیشرفت می کنید. حتی اگر قبل از تشخیص و درمان خود یک ورزشکار المپیکی بودید، باید سطح فعالیت خود را به آرامی افزایش دهید تا از آسیب و یا لنف ادم جلوگیری کنید. شما همیشه باید بعد از جلسه ورزش احساس انرژی بیشتری کنید. اگر اینطور نیست، احتمالاً بیش از حد انجام می دهید.

اطمینان حاصل کنید که همیشه آب در دسترس دارید تا بتوانید هیدراته بمانید. اگر با کاهش وزن یا افزایش وزن دست و پنجه نرم می کنید،از یک متخصص تغذیه که در انکولوژی تخصص دارد کمک بگیرید. این مهم است زیرا برخی گیاهان و غذاها ممکن است در اثربخشی درمان شما اختلال ایجاد کنند.

اگر عوارض جانبی غیرمعمولی را تجربه کردید یا احساس کردید که تب دارید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

 

کلمات مرتبط :

تمرینات ورزشی در مبتلایان به سرطان – فیزیوتراپی پس از سرطان – فیزیوتراپی در درمان سرطان – درمان سرطان با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای درمان سرطان – توانبخشی ورزشی پس از سرطان – فیزیوتراپی در اختیاریه – فیزیوتراپی در سرطان