فواید ورزش در دوران بهبودی سرطان

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. فواید ورزش در دوران بهبودی سرطان
فواید ورزش در دوران بهبودی سرطان

فواید ورزش در دوران بهبودی سرطان

یکی از مهم ترین، اگر نگوییم مهم ترین بخش بهبودی از عوارض جانبی ناتوان کننده جراحی و درمان سرطان، اصلاح انحرافات وضعیتی است که در نتیجه عدم تعادل عضلانی است.

ما باید بدن را دوباره آموزش دهیم تا تعادل طبیعی خود را بازگرداند. بسیاری از ما تعادل را توانایی فرد برای ایستادن بدون افتادن می‌دانیم، اما در واقع نشان‌دهنده توانایی برای تثبیت و حفظ یک موقعیت خاص بدن است.

کنترل وضعیتی به عنوان عمل حفظ، دستیابی یا بازگرداندن حالت تعادل در طول هر وضعیت یا فعالیتی تعریف می شود. بنابراین، صرفاً منطقی است که انجام تمرینات برای اصلاح دامنه حرکتی و انحرافات وضعیتی، در عین حال که جنبه تعادل را در بر می گیرد، بیشترین نتایج را به همراه داشته باشد!

به عنوان یک فرد، همه ما سطوح مختلفی از آگاهی حرکتی داریم: حساسیت به لحظه لحظه بدنمان در فضا که به توانایی ما برای تعادل و حرکت ریتمیک و روان کمک می کند. این می تواند تحت تأثیر چیزهای زیادی باشد. سن، آسیب های قبلی، ورزشکاری و نوروپاتی.

یک عارضه جانبی نسبتاً رایج شیمی درمانی نوروپاتی محیطی است. اعصاب محیطی اطلاعات را به مغز و از آن منتقل می کنند و سیگنال هایی را به نخاع و از نخاع به بقیه بدن منتقل می کنند. نوروپاتی محیطی به این معنی است که این اعصاب به درستی کار نمی کنند. نوروپاتی محیطی ممکن است آسیب به یک عصب یا گروهی از اعصاب باشد.

علائم معمول نوروپاتی به نوع عصب آسیب دیده مربوط می شود. اگر یک عصب حسی آسیب دیده باشد، علائم رایج شامل بی حسی، گزگز در ناحیه، احساس سوزش یا درد است. درد همراه با نوروپاتی می تواند از سوزش خفیف تا احساس خنجر شدید متغیر باشد. در برخی موارد، یک محرک غیر دردناک ممکن است به عنوان آزاردهنده تلقی شود یا حتی در غیاب یک محرک، درد احساس شود. آسیب به عصب حرکتی معمولاً با ضعف در ناحیه آسیب دیده نشان داده می شود.

اگر مشکل عصب حرکتی برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، انقباض عضلانی یا کمبود تون عضلانی ممکن است قابل توجه باشد.این ما را به جنبه بسیار مهم دیگری از تعادل و عملکرد، یعنی حس عمقی می رساند. حس عمقی توانایی درک موقعیت، مکان، جهت گیری و حرکت بدن و اعضای آن است. می‌توانید ببینید که چگونه این می‌تواند برای فردی که تحت تأثیر نوروپاتی محیطی قرار دارد و یا حس خود را در اندام‌های خود از دست می‌دهد یا مملو از درد مداوم در آن ناحیه است، چالش‌برانگیز باشد.

اگر نوروپاتی محیطی در دستان خود دارید، ممکن است بیان تمریناتی که شامل استفاده از وزنه یا نوارهای مقاومتی است، بسیار دشوار باشد. می‌توانید از آن تمرین‌ها اجتناب کنید و روی تمرین‌های زیادی تمرکز کنید که نیازی به بار خارجی روی عضلات ندارند. اگر نوروپاتی محیطی در پاهای خود دارید، انجام فعالیت های با ضربه زیاد توصیه نمی شود. ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری دراز کشیده یا شنا (مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری به شما کرده باشد) را انتخاب کنید که وزن را تحمل نمی‌کنند.

نوروپاتی محیطی ممکن است موقت یا در برخی موارد مزمن باشد. شما باید به بدن خود گوش دهید و به هر محدودیتی که در یک روز برای شما ایجاد می کند احترام بگذارید. به یاد داشته باشید که شما هنوز هم می توانید پیشرفت کرده و به سمت اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تناسب اندام شخصی خود کار کنید.

فواید ورزش در دوران بهبودی سرطان

انواع ورزشهای تعادلی به شما کمک می کند تا ثبات وضعیتی خود را افزایش دهید. توانایی شما برای حفظ موقعیت بدن خود، یا به طور خاص، مرکز جرم آن، در محدوده خاصی از فضا. بسیاری از بیماران و بازماندگان یا به دلیل روند طبیعی پیری یا از شروع زودرس یائسگی به دلیل درمان سرطان یائسگی خواهند بود. این منجر به توقف تولید استروژن می شود که خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد.

کاهش تراکم مواد معدنی استخوان را با انجام تمرینات تحمل وزن می توانید جبران کنید. این کار را با تعادل و ثبات انجام دهید، و می تواند به طور چشمگیری خطر سقوط شما را کاهش دهد! علاوه بر این، تاندون‌ها و رباط‌ها را که بخش مهمی از تثبیت مچ پا و پیشگیری از آسیب هستند، تقویت خواهید کرد.

به منظور کمک به شما برای بهبود “تناسب اندام عملکردی”، ابتدا باید درک کنید که این برای شما به عنوان یک فرد چه معنایی دارد. برای حرکاتی که فرد در زندگی روزمره خود با آنها مواجه می شود شما را آماده مینماییم. برای مثال، ممکن است عمل چمباتمه زدن (به منظور نشستن و برخاستن از صندلی یا پایین آوردن/بلند کردن یک شی ایمن)، خم شدن شانه (در به منظور دستیابی به چیزی در یک قفسه بلند)، خم شدن / اکستنشن عضلات سه سر (به منظور بالا بردن خود از روی صندلی یا از رختخواب) و غیره.

هنگام بررسی تمرینات عملکردی، هدف شما باید دوری از تمریناتی باشد که فقط تمرکز دارند. در عوض هدف شما ادغام کل بدن است به طوری که همه ماهیچه ها به طور هم افزایی با هم کار کنند. البته بخشی از این معادله ادغام تعادل و هماهنگی و همچنین آگاهی عمومی بدن (آگاهی حرکتی) است.

وقتی این جنبه های تمرین را معرفی می کنیم، یاد خواهید گرفت که چگونه وزن بدن خود را در ایجاد مرکز ثقل خود مدیریت کنید. برای افراد مسن، یا هرکسی که پس از جراحی یا جراحت بهبود می‌یابد، این موضوع بازگرداندن چیزی است که زمانی برای آن فرد مشکل نبوده است.

هدف این است که با یادگیری نحوه استفاده از ذهن و بدن خود به طور هم افزایی در تثبیت مفاصل، حرکات ایمن و کارآمد را بیاموزید. در طول برنامه تمرینی خود یاد خواهید گرفت که ثبات و هم ترازی کلی بدن را مجددا برقرار کنید تا مرکز ثقل خود را پیدا کنید.

این مهارت را نمی توان بدون آموزش سیستم عصبی عضلانی توسعه داد. این نیاز به تمرین، آموزش و تجربه دارد. که همه آنها به دنبال جراحی و درمان سرطان به خطر افتاده اند. مهم نیست که قبل از تشخیص چقدر تناسب اندام یا ورزشکار بودید، پس از درمانهای پزشکی ممکن است از نقطه صفر شروع کنید.

 

کلمات مرتبط :

فواید ورزش در دوران بهبودی سرطان – فیزیوتراپی برای توانبخشی سرطان – فیزیوتراپی در بیماران سرطانی – فیزیوتراپی در اختیاریه – توانبخشی بیماران سرطانی