فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان سینه

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی
 3. فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان سینه
فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان سینه

فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان سینه

از هر هشت زن و از هر هزار مرد، یک نفر در طول زندگی به سرطان سینه مبتلا می شود. برنامه درمانی واقعی به دقت توسط پزشک برای بیمار تنظیم می شود. گزینه های درمانی شامل جراحی (بیوپسی، لامپکتومی، ماستکتومی، بازسازی)، پرتودرمانی و یا شیمی درمانی است. این درمان ها می تواند منجر به عوارض جانبی شدید هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی شود.

افزایش تعداد بازماندگان سرطان سینه منجر به تحقیقات و مراقبت های بیشتر به سمت توسعه مداخلاتی شده است که به بهبود کیفیت کلی زندگی زنانی که از سرطان سینه جان سالم به در برده اند کمک می کند.

فیزیوتراپیست ها نقش مهمی در فرآیند توانبخشی در حین و پس از تشخیص سرطان سینه و همچنین در مراقبت از بازماندگان دارند.
ثابت شده است که فعالیت بدنی و درمان های فیزیوتراپی باعث کاهش بروز اختلالات اسکلتی- عضلانی پس از سرطان می شود

عوارض جانبی درمان سرطان سینه

 • چسبندگی بافت اسکار
 • درد: شانه، سینه، پشت، گردن یا بازو
 • نوروپاتی
 • تغییرات روده و مثانه
 • دیسپارونی (درد هنگام مقاربت)
 • سندرم درد پس از ماستکتومی
 • دامنه حرکتی محدود یا سفتی شانه، گردن، ستون فقرات
 • لنف ادم
 • ضعف و خستگی

زنده ماندن می تواند یکی از پیچیده ترین جنبه ها پس از انجام درمان های سرطان باشد. این عمدتاً به این دلیل است که برای هر فردی متفاوت است. بازگشت به زندگی و فعالیت های «عادی» بسیار مهم است. فیزیوتراپی می تواند به برخی از مسائلی که می تواند بر کیفیت زندگی پس از تکمیل درمان سرطان سینه تأثیر بگذارد کمک کند.

فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان سینه

حتی قبل از جراحی برای درمان سرطان سینه، فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد. پیش‌ توانی به عنوان زمان مراقبتی تعریف می‌شود که بین زمان تشخیص و درمان واقعی سرطان رخ می‌دهد. شواهد نشان می‌دهد که پیش‌ توانی می‌تواند نتایج روانی و فیزیکی درمان را بهبود بخشد.

هدف فیزیوتراپی در پیش توانی عبارت است از:

 • اندازه گیری های پدامنه حرکتی ستون فقرات ، شانه ها، و دور هر دو اندام فوقانی.
 • بررسی و شناسایی هر گونه اختلالی که ممکن است بر بهبودی تأثیر بگذارد، مانند ضعف عضلانی، اختلال عملکرد وضعیتی و درد.
 • آموزش در مورد لنف ادم و کاهش خطر.
 • تنظیم یک برنامه ورزشی برای قبل و بعد از جراحی

فیزیوتراپی پس از جراحی

هدف فیزیوتراپی پس از جراحی و در طول درمان سرطان سینه (پرتودرمانی، شیمی درمانی) به حداقل رساندن عوارض ذکر شده در بالا و بهینه سازی عملکرد است. مداخلات فیزیوتراپی عبارتند از:

درمان دستی: درمان دستی به عنوان درمان با دست دکتر فیزیوتراپی برای مفاصل، عضلات، فاسیا و اسکار تعریف می‌شود. این می تواند به محدودیت دامنه حرکتی، درد و تورم کمک کند

درمان لنف ادم: این درمان شامل تخلیه دستی لنفاوی، بانداژ فشاری، ارزیابی لباس‌ها و آموزش ورزش و مراقبت از خود است و یکی از برنامه های فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان سینه است.

آموزش وضعیت بدن: فیزیوتراپی تغییرات وضعیت بدن پس از جراحی را با تمرینات خاص وضعیتی و ارزیابی های ارگونومیک بررسی می کند.

ورزش: ورزش در تمام مراحل (قبل، حین و بعد) از اهمیت حیاتی برخوردار است و ثابت شده است که عوارض جانبی درمان را به حداقل می رساند یا از بین می برد. فیزیوتراپی برنامه های فردی با اهداف خاص را ارائه می دهد.

فیزیوتراپی کف لگن: متخصص فیزیوتراپی کف لگن می‌تواند مسائلی را که می‌تواند بر سلامت جنسی تأثیر بگذارد (معمولاً درد هنگام مقاربت) برطرف کند. تغییرات در عملکرد روده و مثانه نیز می تواند به طور موثر درمان شود.

برنامه ورزشی: فعال ماندن و سازگاری با یک برنامه ورزشی خوب در بهبود کیفیت زندگی پس از درمان‌های سرطان سینه به خوبی ثابت شده است. باز هم، فیزیوتراپی می‌تواند نقشی حیاتی در ایجاد یک برنامه جامع قلبی عروقی و تمرین قدرتی برای بازماندگان ایفا کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان سینه – فیزیوتراپی در سرطان پستان – توانبخشی پس از شیمی درمانی – فیزیوتراپی پس از شیمی درمانی – فیزیوتراپی در اختیاریه