فیزیوتراپی در سرطان اطفال

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی
 3. فیزیوتراپی در سرطان اطفال
فیزیوتراپی در سرطان اطفال

فیزیوتراپی در سرطان اطفال بخشی ضروری از مدیریت سرطان است و هدف آن به حداقل رساندن علائم، بهبود عملکرد و بهبود کیفیت زندگی کودک مبتلا به سرطان است.

علت سرطان در کودکان مشخص نیست اما عوامل ژنتیکی می توانند خطر بروز آن را افزایش دهند.

سرطان برای کودکان نادر است. با این حال، کودکانی که سرطان تشخیص داده نشده دارند ممکن است از سردرد، خستگی، بی اشتهایی، حالت تهوع و تغییرات بینایی شکایت داشته باشند.

تورم یا کبودی در قسمتی از بدن و یا تب مزمن و بدون دلیل می توانند نشان دهنده بروز سرطان در کودکان باشند. این علائم منحصر به سرطان نیستند و تشخیص قطعی را تایید نمی کنند.

اگر کودک از علائم فوق شکایت دارد، باید هرچه سریع تر با یک متخصص انکولوژی کودکان مشورت شود تا آزمایش ادرار برای بررسی سطوح غیر طبیعی مواد شیمیایی در ادرار انجام دهد. در صورت مشکوک بودن به تومور، ممکن است آزمایشات بیشتری مانند اشعه ایکس، اسکن سی تی اسکن، سونوگرافی و اسکن استخوان ضروری باشد.

درمان سرطان در اطفال

بسته به نوع و ماهیت تومور تشخیص داده شده، گزینه های درمانی متفاوت خواهد بود. درمان ممکن است شامل انتقال خون، کنترل علائم، جراحی، داروها، رادیوتراپی و مدیریت عوارض ثانویه مانند عفونت یا مشکلات تنفسی باشد.

فیزیوتراپی در سرطان اطفال

کودکان به طور قابل توجهی از ارزیابی و درمان فیزیوتراپی در هر مرحله از بیماری خود سود خواهند برد. فیزیوتراپی می تواند به کودک کمک کند که از نظر فیزیکی و شناختی به اندازه کافی برای جراحی یا پرتودرمانی آماده شود و عوارض ناشی از درمانهای سرطان را به حداقل می رساند، فیزیوتراپی همچنین می تواند به کودک شما کمک کند پس از جراحی درمان سرطان بهبود یابد و به سطح توانایی و عملکرد طبیعی خود بازگردد.

فیزیوتراپی در سرطان اطفال همچنین می تواند در مراقبت تسکینی از کودک شما مفید باشد و درد و ناراحتی های کودک را به حداقل می رساند.

فیزیوتراپیست ارزیابی دقیقی از قدرت عضلانی، دامنه حرکت، تون عضلانی، درد و حس عمقی کودک انجام خواهد داد. یافته های ارزیابی کودک مورد بررسی قرار می گیرد و فهرستی از مشکلات و اهداف درمانی برای کودک تهیه می شود.

هدف کودک شما ممکن است استفاده از هر دو دست برای انجام یک بازی یا بالا رفتن ایمن از پله ها باشد. فیزیوتراپیست از بازی برای برنامه ریزی فعالیت های سرگرم کننده استفاده می کند که در جهت دستیابی فرزند شما به اهداف کوتاه مدت درمان سرطان است.

یک برنامه درمانی فیزیوتراپی در سرطان اطفال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تکنیک های مدیریت درد، تورم و خستگی
 • تکنیک های مدیریت تنفس
 • کشش مفاصل، عضلات و بافت اسکار برای حفظ دامنه حرکتی
 • تمرینات تقویتی
 • تمرینات سرگرم کننده تعادل و هماهنگی
 • آب درمانی
 • آموزش خانواده و مراقبین
 • تامین وسایل کمکی
 • تمرینات تقویت عضلات
 • ماساژ حسی و لنفاوی

آب درمانی نوعی روش درمانی است که در آب کم عمق گرم انجام می شود و برای افراد مبتلا به سرطان در تمام سنین مفید است. خواص فیزیکی آب گرم باعث تحرک و تقویت تمام گروه های عضلانی و بهبود عملکرد جسمی می شود. 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سرطان اطفال – فیزیوتراپی در سرطان کودکان – دکتر فیزیوتراپی – انکولوژی کودکان