فیزیوتراپی در سرطان ریه

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. فیزیوتراپی در سرطان ریه
فیزیوتراپی در سرطان ریه

فیزیوتراپی در سرطان ریه به منظور توانبخشی پس از درمان های سرطان ریه و بهبود وضعیت جسمانی بیمار در کلینیک فیزیوتراپی سام در اختیاریه ارائه می شود.

سرطان ریه شایع ترین نوع سرطان است. این سرطان بیشتر از کل سرطان های رایج دیگر مانند سرطان سینه، پروستات و کولورکتال مسئول مرگ و میرهای مرتبط با سرطان است. در بیشتر بیماران علائم مرتبط با سرطان دیده می شود. 

بیماران مبتلا به سرطان ریه مرگ و میر و عوارض بالایی دارند. علائم و مشکلات مرتبط با سرطان ریه مانند تنگی نفس، خستگی، درد و ضعف است که در مراحل اولیه شروع می‌شوند و بعداً منجر به عملکرد ضعیف جسمانی، روانی اجتماعی و وضعیت کیفیت زندگی می‌شوند.

علاوه بر این، افزایش سن با بیماری های همراه قابل توجهی همراه است. این بیماران ممکن است از درمان چند رشته ای برای کاهش شدت تنگی نفس و خستگی و افزایش عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی بهره مند شوند. با توجه به مدیریت علائم و مشکلاتی مانند تنگی نفس، کم تحرکی، خستگی ناشی از سرطان، ترشحات تنفسی، درد و اضطراب-افسردگی این بیماران، تصور می‌شود که می‌توان از تکنیک‌های فیزیوتراپی در بیماران پیشرفته سرطان ریه پس از ارزیابی جامع استفاده کرد.

درمان‌های دارویی و غیردارویی بر افزایش عملکرد فیزیکی و بهبود کیفیت زندگی تمرکز دارند. توانبخشی ریوی با فیزیوتراپی علائم تنفسی را کاهش می‌دهد و ظرفیت ورزش عملکردی را بهبود می‌بخشد و کیفیت زندگی را به ویژه در بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) افزایش می‌دهد. بیماران مبتلا به سرطان ریه مانند COPD ، اغلب از علائمی مانند تنگی نفس، خستگی، بی شرایطی، عدم تحمل ورزش، سوء تغذیه، اختلال در وضعیت زندگی و کیفیت رنج می برند. 

فیزیوتراپی در سرطان ریه

فیزیوتراپی همراه با تمرینات ورزشی ظرفیت قلبی ریوی و کیفیت زندگی آنها را افزایش می دهد، خستگی را کاهش می دهد، سطوح عملکرد فیزیکی را بهبود می بخشد و مشکلات روانی را درمان می کند (که منجر به الگوهای خواب منظم، رفاه ، اعتماد به نفس و افزایش انرژی می شود)

ورزش در بیماران سرطانی نباید باعث خستگی بیش از حد شود و باید به صورت جداگانه و بر اساس میزان تحمل بیماران برنامه ریزی شود.

توانبخشی ریوی با فیزیوتراپی  خطرات بعد از عمل درمان سرطان ریه را کاهش می دهد و ظرفیت عملکردی بیماران مبتلا به سرطان ریه را بهبود می بخشد. توانبخشی ریوی به عنوان یک درمان درمانی عملی و ایمن در بیماران مبتلا به سرطان ریه پیشنهاد می شود.

مداخلات فیزیوتراپی بسته به مرحله در مسیر بیماری و زمان بندی نسبت به درمان متفاوت است. 

تمریناتی که دکتر فیزیوتراپی در سرطان ریه برای مبتلایان در نظر می گیرد با توجه به نوع سرطان ، میزان پیشرفت آن و همچنین میزان توانایی های خود بیمار تنظیم می شود.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سام در اختیاریه بطور تخصصی در زمینه توانبخشی و فیزیوتراپی برای بیماران مبتلا به سرطان خدمات فیزیوتراپی را ارائه می دهند.

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سرطان ریه – فیزیوتراپی در سرطان – توانبخشی پس از درمان های سرطان – فیزیوتراپی در اختیاریه – فیزیوتراپی در پاسداران