فیزیوتراپی در سرطان پروستات

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. فیزیوتراپی در سرطان پروستات
فیزیوتراپی در سرطان پروستات

فیزیوتراپی در سرطان پروستات پس از جراحی برای درمان سرطان پروستات و یا سایر درمان های سرطان پروستات از جمله شیمی درمانی برای تقویت عضلات و اندام های ضعیف شده و افزایش توانایی های حرکتی ضروری است.

مدیریت مناسب فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان می تواند تأثیر مثبت قابل توجهی بر کیفیت زندگی مردان داشته باشد.

تشخیص سرطان به خودی خود عامل مهمی برای پریشانی روانی است.

در حالی که مداخلات فیزیوتراپی ممکن است به تعداد قابل توجهی از مردان کمک کند، همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که بهبودی بسیار به شدت سرطان و همچنین درمانی که دریافت کرده‌اند بستگی دارد.

درمان برای درمان سرطان بسیار شدید اغلب می‌تواند باعث شود که مردی با عوارض جانبی شدید اختلال عملکرد جنسی و بی‌اختیاری ادراری مواجه شود که نمی‌تواند از آن بهبود یابد.

فیزیوتراپیست ها از عوامل فیزیکی با هدف ارتقای سلامت، رفاه و کیفیت زندگی استفاده می کنند و بنابراین می توانند نقش مهمی در مدیریت و توانبخشی بیماران مبتلا به سرطان پروستات (PCa) ایفا کنند. بی اختیاری ادرار (UI) و اختلال نعوظ (ED) عوارضی هستند که معمولاً با پروستاتکتومی رادیکال و رادیوتراپی به دلیل آسیب عضلات کف لگن مرتبط هستند.

سرطان با رشد کنترل نشده سلول‌های غیرطبیعی در بدن مشخص می‌شود و در بسیاری از کشورها به دلیل باری که بر دوش فرد، خانواده و جامعه می‌گذارد، به عنوان یکی از اولویت‌های سلامت ملی در نظر گرفته می‌شود.

با این وجود، پیشرفت های بهداشتی و به طور کلی تحقیقات زیست پزشکی، بقا و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان را بهبود بخشیده است. در نتیجه، بازماندگان سرطان مسن‌تر، گروه مهمی در جمعیت را تشکیل می‌دهند.

فیزیوتراپی در سرطان پروستات

هدف روش های فیزیوتراپی به طور کلی توسعه، حفظ و بازیابی حداکثر حرکت و توانایی عملکردی هر فرد با توجه به محدودیت های خاص است.

فیزیوتراپیست باید در مورد داروهای سرطان پروستات و عوارض آن ها نیز اطلاعات کاملی داشته باشد، به عنوان مثال، هورمون درمانی تأثیر مهمی بر توده عضلانی دارد. کاهش توده عضلانی، که منجر به ضعف عضلانی و ناتوانی عمومی می شود، می تواند با برنامه های حرکت درمانی خاص به حداقل برسد. حرکات بدن و بهینه‌سازی عملکرد بافت‌ها، حرکت درمانی با هدف ارتقای سلامت، رفاه و کیفیت زندگی انجام می‌شود و از این رو می‌توانند نقش مهمی در مدیریت و توانبخشی بیماران داشته باشند.

در حالی که بی اختیاری ادرار به دلیل مشکلات مربوط به بارداری و زایمان، دو برابر بیشتر از مردان، زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، این یک علامت بسیار رایج در مردانی است که سرطان پروستات تشخیص داده شده و تحت عمل جراحی پروستات و یا پرتودرمانی قرار گرفته اند.

فیزیوتراپی در سرطان پروستات می تواند شامل مدیریت بی اختیاری ادرار، اختلال نعوظ و فوریت مثانه و روده باشد.

قبل از برنامه تمرینی عضلات کف لگن، ارزیابی مقعدی برای درجه بندی قدرت، استقامت و سرعت اسفنکتر مقعد و عضله پوپورکتالیس انجام می شود. تمرینات فیزیوتراپی عضلات کف لگن به صورت جداگانه آموزش داده می شود تا اطمینان حاصل شود که آنها به درستی انجام می شوند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سرطان پروستات – فیزیوتراپی پس از شیمی درمانی – فیزیوتراپی پس از جراحی برای درمان سرطان – فیزیوتراپی در اختیاریه