فیزیوتراپی در سرطان کبد

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. فیزیوتراپی در سرطان کبد
فیزیوتراپی در سرطان کبد

فیزیوتراپی در سرطان کبد نقش مهمی در افزایش عملکرد فیزیکی بیماران سرطانی، بازماندگان سرطان و کودکان مبتلا به سرطان دارد. 

سرطان کبد سرطانی است که در سلول های کبد شروع می شود. کبد اندامی در قسمت سمت راست بالای شکم، زیر دیافراگم و بالای شکم قرار دارد.

انواع مختلفی از سرطان می تواند در کبد ایجاد شود. شایع ترین نوع سرطان کبد، کارسینوم سلول های کبدی است که از نوع اصلی سلول های کبدی (هپاتوسیت) شروع می شود. سایر انواع سرطان کبد، مانند کلانژیوکارسینوم داخل کبدی و هپاتوبلاستوم، بسیار کمتر شایع هستند.

سرطانی که به کبد سرایت می کند بیشتر از سرطانی است که در سلول های کبدی شروع می شود. سرطانی که در ناحیه دیگری از بدن – مانند روده بزرگ، ریه یا سینه – شروع می شود و سپس به کبد گسترش می یابد، به جای سرطان کبد، سرطان متاستاتیک نامیده می شود. این نوع سرطان از روی عضوی که در آن شروع شد نامگذاری شده است – مانند سرطان کولون متاستاتیک برای توصیف سرطانی که از روده بزرگ شروع شده و به کبد گسترش می یابد.

 درمان سرطان شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی است که به طور مداوم در حال توسعه هستند و بنابراین با هر تشخیص سرطان بقای بیماران را افزایش می دهند. به طور خاص، نرخ بقای 5 ساله با هر تشخیص سرطان افزایش می یابد. بیماران سرطانی مشکلات زیادی از جمله ضعف عضلانی، اختلال عملکرد ریوی، خستگی و درد دارند. در پایان، بیماران مبتلا به سرطان تمایل به کاهش در فعالیت های زندگی روزمره  و کیفیت زندگی دارند. فیزیوتراپی اغلب به بیماران کمک می کند تا قدرت و عملکرد فیزیکی خود را بازیابند و کیفیت زندگی و استقلال زندگی روزانه خود را که ممکن است به دلیل سرطان یا درمان آن از دست داده اند، بهبود بخشند.  

سرطان و درمان های آن با طیف گسترده ای از علائم جسمی و روانی ناراحت کننده همراه است که می تواند سال ها پس از درمان بر بیماران تأثیر بگذارد . بسیاری از بیماران سرطانی نیز در نتیجه شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی دچار اختلال عملکرد فیزیکی هستند و در قدرت، انعطاف پذیری و استقامت عضلانی دچار ضعف می شوند.

فیزیوتراپی در سرطان کبد

فیزیوتراپی می تواند مشکلات عملکردی مانند ضعف، سفتی بافت نرم، سفتی مفاصل، خستگی، و تورم یا ادم را بهبود بخشد. فیزیوتراپی به متخصصان اجازه می دهد تا بهترین راه ها را برای فعال ماندن بیماران سرطانی بیابند. ورزش تحت درمان فیزیوتراپی از نظر بالینی موثر است و می تواند به بیماران سرطانی در بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

فیزیوتراپی شامل تمرینات کششی، تقویتی و هوازی برای بیماران بستری، سرپایی و بازماندگان سرطان است. اغلب به بیماران کمک می کند تا قدرت، عملکرد فیزیکی، کیفیت زندگی و استقلال را در فعالیت های روزمره زندگی که ممکن است به دلیل سرطان یا درمان آن از دست داده اند، بازیابند.

فیزیوتراپی می تواند در کاهش خستگی، افزایش قدرت عضلانی و ظرفیت ورزش، و بهبود کیفیت زندگی در بیماران مختلف سرطانی موثر باشد.

فیزیوتراپی در سرطان کبد بخشی ضروری از پیشگیری، درمان و توانبخشی مشکلات اسکلتی عضلانی در بیماران مبتلا به این سرطان است. فیزیوتراپی از استقلال حمایت می کند و باعث بهبودی می شود.

فیزیوتراپیست های ما در کلینیک فیزیوتراپی سام در اختیاریه طیف وسیعی از تخصص و تجربه در ارائه توانبخشی برای بیماران سرطانی مبتلا به درد و اختلالات اسکلتی عضلانی دارند. علاوه بر مشکل اصلی، ما از فرد به عنوان یک کل مراقبت می کنیم و در تلاش هستیم تا توانایی بیمار را برای مدیریت در زندگی روزمره و محل کار ارتقا دهیم. اهداف و جنبه های عملی فیزیوتراپی با بیمار توافق می شود. طول دوره درمان ممکن است از یک جلسه راهنمایی تا یک دوره درمانی شامل چندین جلسه درمانی متفاوت باشد.

درمان انکولوژیک همیشه برای بیمار سخت است. درد التهاب را افزایش می دهد و در نتیجه روند بهبود بافت را کند می کند. تورم ناشی از آن درد را بیشتر می کند. ما توجه ویژه ای به مدیریت درد داریم و همچنین از بیماران در یافتن راه هایی برای ارتقای بهبودی خود حمایت می کنیم.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سرطان کبد – توانبخشی پس از سرطان با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در اختیاریه