منوال تراپی در بیماران سرطانی

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی
 3. منوال تراپی در بیماران سرطانی
منوال تراپی در بیماران سرطانی

منوال تراپی در بیماران سرطانی

تکنیک های درمان دستی و منوال تراپی بخش مهمی از فلسفه درمان ما در توانبخشی سرطان است. درمان دستی به استفاده از دست روی درمان برای کاهش درد، افزایش تحرک و بهبود عملکرد اشاره دارد.

این تکنیک‌ ها تاندون‌ ها، رباط‌ ها، ماهیچه‌ ها و مفاصل را هدف قرار می‌دهند و توسط متخصصان فیزیوتراپی ما در مرکز فیزیوتراپی تخصصی سرطان در اختیاریه ، انجام می‌شوند. این تکنیک ها شامل تحرک و دستکاری در بافت های نرم و مفاصل است.

موارد کاربرد منوال تراپی در بیماران سرطانی

 • جراحی سرطان سینه / لامپکتومی / ماستکتومی
 • کلیه جراحی های ترمیمی پس از سرطان
 • عوارض جانبی مفصل/عضله از تاموکسیفن و مهارکننده های آروماتاز
 • عوارض شیمی درمانی (خستگی، نوروپاتی، تهویه زدایی)
 • عوارض پرتو درمانی
 • کاهش خطر لنف ادم و مدیریت لنف ادم

درمان دستی می تواند به طیف کاملی از شرایط ناشی از درمان سرطان کمک کند:

 • درد
 • سفتی و سختی مفاصل
 • از دست دادن عملکرد حرکتی
 • اختلالات حرکتی
 • بافت اسکار و فیبروز
 • محدوده حرکت محدود

در ارتباط با تیم های سرطان شناسی، فیزیوتراپی بخشی جدایی ناپذیر از مراقبت های بهداشتی است زیرا به بیماران کمک می کند قدرت و تعادل عملکردی خود را بازیابند. متخصصان فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان علاوه بر این، در مدیریت ادم و بسیاری از دیگر اختلالات مرتبط با سرطان مفید هستند.

تکنیک های درمان دستی فیزیوتراپی در مدیریت لنف ادم

ادم یا تورم ناشی از مایع اضافی در بافت بدن یک عارضه شایع است که همراه با سرطان پیشرفته و همچنین چندین نوع خاص مانند سرطان سینه است. میزان بروز ادم مولد درد در این نوع بیماران تا 70 درصد تخمین زده شده است. فیزیوتراپی می تواند ادم را با انجام تکنیک هایی مانند درمان کامل ضد احتقان (CDT) کاهش دهد. CDT استاندارد طلایی درمان لنف ادم است که فراتر از مرحله 1 پیشرفت کرده است – به این معنی که تورم قابل مشاهده بدون حفره وجود دارد و ممکن است شواهدی از فیبروز وجود داشته باشد.

تکنیک های درمان دستی و منوال تراپی در بیماران سرطانی می توانند به مدیریت انف ادم و تخلیه لنفاوی دستی کمک کنند.

هنگامی که ادم تحت کنترل است، یک برنامه تمرینی نظارت شده که مرزهایی را برای بار بهینه برای یک بیمار ضعیف مشخص کرده است، برای جلوگیری از عود ادم حیاتی است. راهبردهای ورزش و درمان دستی از طریق بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که نه تنها فواید کوتاه مدت، بلکه درازمدت را برای بیماران مبتلا به لنف ادم حاد و مزمن ارائه می کند.

متخصصان به افرادی که تحت درمان سرطان هستند و به بازماندگان سرطان توصیه می‌کند که برای کاهش خستگی و بهبود توانایی انجام فعالیت‌های عادی روزانه، انجام ورزش را تحت نظر متخصصان فیزیوتراپی پیگیری کنند.

مطالعات نشان می دهد که ورزش می تواند شانس کلی فرد برای زنده ماندن از سرطان را افزایش دهد. خبر خوب این است که فیزیوتراپیست ها می توانند برنامه های ورزشی و درمانی فردی طراحی کنند که به پیشگیری یا کاهش بسیاری از مسائل مرتبط با سرطان کمک می کند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی تخصصی بیماران سرطانی در تهران نقشی حیاتی در بهینه‌ سازی عملکرد و کمک به دستیابی به کیفیت زندگی بالاتر ایفا می‌کنند که هر کدام از این موارد در طول نبرد با سرطان بسیار مهم است.

سرطان اغلب اوقات بدن بیمار را ویران می کند. یک عارضه جانبی رایج و مخرب پرتودرمانی و شیمی درمانی از دست دادن و آتروفی عضلانی است. فیزیوتراپی در درمان از دست دادن عضله تخصص دارد و می تواند به طور مستقیم به بیمار کمک کند تا قدرت عضلانی خود را بازیابد و در درازمدت بهزیستی عملکردی خود را بهبود بخشد.

درمان‌ های سرطان می‌تواند هم از نظر احساسی و هم از نظر جسمی مضر باشد. فیزیوتراپی می تواند به تغییر تمرکز بیمار از عوارض جانبی منفی به بهبود کیفیت زندگی کمک کند.