فیزیوتراپی در خستگی مرتبط با سرطان

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. فیزیوتراپی در خستگی مرتبط با سرطان
فیزیوتراپی در خستگی مرتبط با سرطان

فیزیوتراپی در خستگی مرتبط با سرطان

خستگی مرتبط با سرطان یک علامت رایج و مرتبط در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته است که به طور قابل توجهی کیفیت زندگی آنها را کاهش می دهد. 

فیزیوتراپی بهزیستی عمومی بیماران مبتلا به سرطان را بهبود بخشیده و عوارض ناشی از درمان های سرطان همچون خستگی ، بی حالی ، ضعف و خواب آلودگی را کاهش می دهد.

برنامه فیزیوتراپی که شامل تمرینات فعال، آزادسازی میوفاشیال و تکنیک های درمان دستی است.

خستگی مرتبط با سرطان (CRF) یکی از شایع ترین و پیچیده ترین علائمی است که بیماران مبتلا به سرطان تجربه می کنند. احساس ناراحت کننده، مداوم، ذهنی خستگی یا خستگی فیزیکی، عاطفی و یا شناختی مربوط به سرطان یا درمان سرطان که متناسب با فعالیت اخیر نیست و با عملکرد معمول تداخل دارد یکی از عوارض شایعی است که اغلب مبتلایان به سرطان از آن شکایت می کنند.

خستگی رابطه معکوس با سطح فعالیت و ظرفیت عملکردی دارد. خستگی جسمانی همچنین ناشی از تغییر مسیرهای هوازی و بی هوازی ناشی از درمان سرطان است. در مسیرهای هوازی، چندین تغییر عملکردی و آناتومیک به دلیل درمان سرطان رخ می دهد و از این رو بر اکسیژن رسانی به سلول ها تأثیر می گذارد.

خستگی مرتبط با سرطان علت پیچیده ای دارد. این ناشی از تعامل دو عامل است: عوامل مربوط به خود بیماری یا درمان آن و کاهش فعالیت بدنی،  به همین دلیل،  فیزیوتراپی در خستگی مرتبط با سرطان نقش مهمی دارد.

شیمی درمانی می تواند به مغز استخوان آسیب برساند و تولید گلبول های قرمز را مختل کند. کم خونی ناشی از چنین درمان هایی باعث کاهش اکسیژن رسانی به سلول ها می شود و به افزایش احساس خستگی کمک می کند.

فیزیوتراپی در خستگی مرتبط با سرطان

حفظ فعالیت بدنی نقش مهمی در درمان خستگی دارد. استفاده از روش‌های انتخابی فیزیوتراپی بیماران را قادر می‌سازد تا فعالیت بدنی خود را افزایش دهند، خستگی را کاهش دهند و وضعیت عملکردی خود را بهبود بخشند، که تأثیر مثبت مستقیمی بر کیفیت زندگی آنها دارد.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی بخش مهمی از برنامه توانبخشی در بیماران سرطان است که علاوه بر کمک به تخفیف عوارض ناشی از سرطان و درمان های آن مانند ضعف جسمانی و خستگی ، به بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان بطور کلی کمک می کند.

تمریناتی که متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی تخصصی سرطان (کلینیک فیزیوتراپی سام) ارائه می دهند کمک زیادی به بهبود تحرک و کاهش احساس خستگی مرتبط با سرطان می کند.